serdecznie zapraszamy na konferencję prasową pod hasłem: „Centrum Zdrowia Psychicznego w każdym powiecie. Podpisz petycję”, która odbędzie się w najbliższy piątek 16 października o godz. 10 w mokotowskim Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Grottgera 25A w Warszawie. Ze względu na sytuację związaną z COVID-19 spotkanie odbędzie się na zewnątrz, przed budynkiem, prosimy więc o awaryjne zaopatrzenie się w parasolki.
O transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania opieki środowiskowej i Centrach Zdrowia Psychicznego opowiedzą: Katarzyna Parzuchowska - przedstawicielka pacjentów, Elżbieta Jełowicka - asystentka zdrowienia (osoba po kryzysie i odpowiednim przeszkoleniu pracująca z pacjentami) , prof. Jacek Wciórka - przewodniczący Rady do spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia, dr Marek Balicki - kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, Iwona Jeziorska, koordynator organizacyjno kliniczna z mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.
Zwłaszcz teraz, kiedy NFZ pomimo zwiększenia swojego budżetu o 5 mld zł. na przyszły rok, planuje cięcia w obszarze psychiatrii o 115 mln zł. ,chcielibyśmy ogromnie poprosić o pomoc, medialne wsparcie pacjentów doświadczających kryzysu psychicznego, ich bliskich i ludzi pomagających osobom doświadczonym przez kryzys wracać do zdrowia - psychiatrów, terapeutów, pielęgniarki, w staraniach o kontynuowanie transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz leczenia środowiskowego - blisko domu, szybkiego, bezpłatnego, jak najbardziej dostosowanego różnymi formami pomocy do indywidualnych potrzeb osoby w kryzysie, włączającego w terapię bliskich na przykład podczas pracy z pacjentem i jego rodziną w domu podopiecznego. Taką opiekę proponują Centra Zdrowia Psychicznego, których dotąd jest 31 ze wsparciem dostępnym dla 10 procent mieszkańców Polski. Działają w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, mającego przygotować grunt do wprowadzenia Centrów w całej Polsce. Gdzie są, jak działają można sprawdzić na stronie czp.org.pl Bardzo ważne jest to, żeby do takiej pomocy mieli dostęp wszyscy potrzebujący. Prosimy pana Ministra o przedłużenie pilotażu do 2022 roku, co pozwoli przygotować grunt dla transformacji leczenia obejmującej cały kraj. Od pilnych decyzji Ministra Zdrowia zależy przyszłość tej transformacji. Pacjenci, ich bliscy i lekarze kierują więc do pana Adama Niedzielskiego petycje w tej sprawie, psychiatrzy wysłali do niego pismo. Dokumenty są w załączniku. Petycja od wszystkich, którym zależy na tej sprawie, podpisywana jest też online pod linkiem dostępnym na profilach Fundacja eFkropka i Kongres Zdrowia Psychicznego w wydarzeniu: „Centrum Zdrowia Psychicznego w każdym powiecie. Podpisz petycję: ” https://www.petycjeonline.com/w_sprawie_przyszoci_centrow_zdrowia_psychicznego?fbclid=IwAR05pAazdB0syyzEhvsLIazPiOO_cgT9R07wFZFCy4_UxFjE4h4GLYhCVVc
Prosimy o artykuły, audycje, rozmowy związane z tym tematem, o pomoc w nagłośnieniu go.