Przekaż swój 1% naszej organizacji Pomagamy
Działalność

Stowarzyszenie Rodzin "Zdrowie Psychiczne" może poszczycić się prowadzeniem kilku niecodziennych projektów. Ich wyjątkowość polega w dużej mierze na pracy bezpośrednio wprost na rzecz osób po kryzysach psychicznych.

Kawiarnia społeczna "Zakręcony Pan Cogito"

Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, w pasażu muzeum Pałac Krzysztofory (za sklepem z pamioatkami)

Od 3 września 2024 r. prowadzimy kawiarnie społeczną (część zakładu aktywnosci zawodowej)

Znajdują tu miejsca pracy, treningu zawodowego i społecznego osoby z niepełnosprawnością, po kryzysach psychicznych. Wspierają je trenerzy pracy. Kawiarnia promuje zdrowie psychiczne, wspiera sztukę osób chorujących na schizofrenię serwując kawę w specjalnych kubkach charytatywnych.

W kawiarni społecznej można posmakować tradycyjnych lokalnych wyrobów, napić się kawy, wesprzeć w ten sposób osoby chorujące psychicznie.

Kawiarnia społeczna, to też kolejne miejsce do animacji różnorodnych działań społecznych we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, takich jak spotkania grup wsparcia, pogadanki, wykłady otwarte czy warsztaty.



Zakład Aktywności Zawodowej "U Pana Cogito" Pensjonat i Restauracja

film z otwarcia ZAZ U Pana Cogito

Od czerwca 2003 roku prowadzimy Zakład Aktywności Zawodowej "U Pana Cogito" Pensjonat i Restauracja (www.pcogito.pl). Jest to miejsce pracy i aktywizacji zawodowej dla osób chorujących psychicznie. "U Pana Cogito" pracują obecnie 24 osoby po kryzysach psychicznych. Wszystkie zyski z działalności zakładu przekazywane są na rehabilitację społeczno-zawodową zatrudnionych "U Pana Cogito" osób niepełnosprawnych. Prowadzenie Zakładu odbywa się przy współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Pensjonat "U Pana Cogito" jest atrakcyjnie zlokalizowany w pobliżu Rynku Dębnickiego, 10 minut spacerkiem od Wawelu ( ul Bałuckiego 6). Dysponuje 14-ma pokojami o wysokim standardzie (łazienka z prysznicem, telefon, dostęp do internetu, TV-SAT, mini bar oraz klimatyzacja) restauracją i salą konferencyjną. Pensjonat ma swoich stałych klientów, którzy doceniają jego kameralną atmosferę. Większość przybywających gości jest zorientowanych w specyfice miejsca, w którym się znajdują. Pozostali zaś mają możliwość poznania konkretnych osób, które przebyły kryzys psychiczny, a także doświadczenia miłego i profesjonalnego kontaktu z nimi.

Pensjonat jest modelowym przykład przedsiębiorstwa, które prowadzi skuteczną rehabilitację zawodową (ergoterapię) osób chorujących psychicznie. Praca i bezpośredni kontakt pracownika z klientem pozwala czuć się potrzebnym, daje szanse zaistnienia w innej niż dotąd roli, co w rezultacie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie w najbliższym środowisku.

Idea i realizacja przedsiębiorstwa społecznego zapoczątkowana została się w roku 2000 dzięki współpracy pomiędzy organizacjami samorządowymi, rządowymi, i pozarządowymi. Istotny wkład w powstanie pensjonatu mieli darczyńcy i sponsorzy.

Prowadzone przez Katedrę Psychiatrii CMUJ badania naukowe nad jakością życia osób chorych psychicznie wyraśnie wykazują, że osoby chorujące, które posiadające pracę i strukturę dnia o wiele rzadziej i krócej podlegają rehospitalizacji z powodu nawrotu choroby, mają lepszą samoocenę, są bardziej samodzielne i niezależne. Zatem pośrednie koszty leczenia i korzystania z pomocy społecznej w pełni przekładają się na korzyści płynące z utrzymywania przez Państwo wspieranego zatrudnienia.

Mieszkanie chronione

Mieszkanie chronione to doskonała forma treningu samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego, trening umiejętności gospodarowania budżetem, odpowiedzialności za siebie i swoje leczenie, dbania o czystość, przyrządzania posiłków, a także nabycia umiejętności dbania o drugiego człowieka i budowania prawidłowych relacji międzyludzkich.

Mieszkanie chronione jest formą rehabilitacji i usamodzielnienia dla 8 osób po kryzysie psychicznym prowadzone jest w nowym lokalu przekazanym przez Gminę Kraków przy ul. Borkowskiej w Krakowie. Zostało utworzone przy współpracy Gminy Kraków i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w oparciu o istniejący wcześniej hostel. Je finansowanie ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Realizacja zadania w okresie 01.01.2018 - 31.01.2021 jest finansowana ze środków Miasta Krakowa.

http://www.krakow.pl

http://www.ngo.krakow.pl

 


Spojrzeć losowi prosto w oczy - 10 lat działalności zakładu aktywności zawodowej U Pana Cogito

Spotkania rodzinne i konsultacje
Spotkania grupy wsparcia dla rodzin w każdy drugi wtorek miesiąca ul. Bałuckiego 6 w Restauracji lub sali konferencyjnej Pensjonatu U Pana Cogito godz. 16.30
Dyżur telefoniczny
12/ 422 50 67
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie